Blog

ChurchBG
фев. 7 th, 2003
ФОРУМНяма коментари

Относно тайнствата

Християнство > Относно тайнствата


Публикувано на 07 февруари 2003 г. в 02:58:00 ч. от потребител 8Напълно ми е ясно, че на много християни не им пука въобще какво е правилното християнско учение, доколкото те си имат своето посредствено и невежо виждане по всички въпроси.

Но з атези, които осъзнават, че правилното учение е важно нещо, и че християните трябва да познават правилното учение на Библията, ще кажа, че въпросът за тайнствата (или свещенодействията) е много важен. Важен е също въпросът колко са тайнствата – 2 или 7.

Всичко това е свързано с един много важен въпрос: Земното представителство на Исус Христос в Неговата Църква. Къде и как е представен Исус Христос и Неговото спасение?

Вече е ясно, че Emenei и RazoR имат мнение без да са чели, а също и не искат да четат. Но за тези, които искат да научат повече, едно добро обобщение на тайнствата (свещенодействията) се намира тук:

Гари Норт, Безусловна капитулация, Глава 6, „Църквата“

Помнете, независимо какво посредствените невежи казват, това е важен въпрос, защото засяга естеството на Божия завет с човека. Важно е да знаем какво е библейското учение по този въпрос.


Публикувано на 08 февруари 2003 г. в 04:47:00 ч. от потребител 26Ето какво намерих по въпроса в българския тълковен речник.Quote: тайнство – Обред, чиито действия имат таен смисъл. Ще ме попитате защо съм се ровил в тълковния речник. Ами защото просто не открих тази дума в Библията. Открих думите „тайна“, „тайни“ и разни други производни, но „тайнство“ не открих. Добре. Ще ме светнете ли защо го налагате този термин? Защо е необходим след като апостолите са пропуснали да го изяснят? Дали 2 или 7? Не знам. Поне ми кажете какво вие разбирате под „тайнство“ и от кои стихове си вадите заключение за неговото Библейско съдържание (ако то се различава от това дадено в българския тълковен речник).[ Това съобщение беше редактирано от: Nick on 2003-02-08 12:49 ]


Публикувано на 17 февруари 2003 г. в 03:02:00 ч. от потребител 141Според Уестминстърската изповед на вярата „Тайнствата са свят знак и печат на завета на благодат, установени непосредствено от Бога, за да пре дставят Христос и благословенията, идващи от Него, да затвърждават нашия интерес към Него и да поставят видимо разграничение между онези, които принадлежат на Църквата, и останалия свят. Те също тържествено ангажират светиите в служени на Бога в Христос, в съгласие с Неговото слово.
Във всяко тайнство съществува духовна взаимовръзка или сакраментално единство между знака и онова, което той изобразява – поради това се случва названието и функцията на едното да се приписват на другото….
Само две тайнства са отредени в Евангелието от Христос, нашия Господ, а именно – водното Кръщение, и Господнята вечеря….

За повече информация си прочетете цялата част на тази изповед за тайнствата, и също и от катехизисите, които са публикувани заедно с нея.

Пък ако сме толкова упорити да премахваме всички думи, които не се съдържат в Библията, тогава да премахнем и думата Троица, това ли предлагаш Ник?


Публикувано на 16 март 2003 г. в 07:10:00 ч. от потребител 214Имам възможност да Ви представя православната гледна точка за ТАЙНСТВАТА. Предлагам Ви част от моята книга която сега пиша и се надявам скоро да излезе. Тя е изцяло в равославен дух, но имам голямото желание да покоментираме на тази тема.

ТАЙНСТВА

Какво са тайнствата?
Тайнства са тези свещенодействия, в които с особенна сила действа Благодатта на Светия Дух и които са най-важните в духовния живот на християнина.
Таинствата са: Кръщение, Миропомазване, Причащение, Покаяние, Брак, Елеосвещение и Свещенство.

ТАЙНСТВОТО КРЪЩЕНИЕ

Иисус Христос е казал: ?ако някой се не роди от вода и Дух, не може да влезе в царството Божие? /Иоан 3:5/.
Толкова повече, че Иисус Христос ясно е указал необходимостта от Тайнството Кръщение за хората, които желаят да влязат в Царството Небесно и да пребивават там във вечна радост с Бога и в потвърждение на Своите думи, като изпълнил казаните за Него думи в пророчествата. Сам Той се кръстил от св. Йоан Предтеча във водите на река Йордан.
При извършване на Тайнството Кръщение след прочитането на специални молитви и помазването с осветеното олио, свещеникът ?кръщава? дошлия човек със светена вода чрез трикратно потапяне или обливане при произнасяне на следната формула: ?Кръщава се Божият раб /името/ в името на Отца, Амин, и Сина, Амин, и Светаго Духа, Амин?.
В този момент Благодатта на Светия Дух ?облъчва? кръщавания, и под Нейното действието цялото физическо и духовно същество на кръщавания се изменя: човекът като че ли отново се ражда в качествено ново същество. /Затова и Кръщението се нарича ?второ раждане? ? духовно, разбира се/.
При Тайнството Кръщение на следващо място човек получава име, придобива небесен покровител в лицето на светеца, чието име носи. Всички извършени грехове до този момент се прощават от Бога, новопросветеният /кръщаваният/ придобива духовен наставник /кръсник/ и Ангел пазител за душата си. Получената в Тайнството Кръщение Благодат християнинът носи през целия си живот, като с праведен живот Я умножава, а с натрупването на грехове – губи.
Бог ни е открил чрез преподобни Серафим Саровски, великият руски подвижник, че целта на християнския живот е придобиване на Светия Дух. Подобно на другите хора, които се стремят да придобиват земни богатства, истинският християнин се стреми да придобива Благодатта на Светия Дух. Начините за предобиването на това нетленно богатство са много: това е непрестанната молитва, милосърдието, служение на ближните и много други.
Всеки истински християнин индивидуално под ръководството на своя ?духовник? тръгва по един или друг път в служение на Бога и придобиване на Благодат. Но има един път, който е общ за всички християни ? и той е: възможно по-често да се посещава близкия храм, да се участва в общото богослужение, изповед и причащаване със Светите Христови Тайни.

ТАЙНСТВОТО МИРОПОМАЗВАНЕ

Какъв е смисълът на Тайнството Миропомазване?
Тайнството Миропомазване се присъединява към тайнството Кръщение и заедно Те съставляват едно чинопоследование. То се извършва чрез помазване на определени части от тялото на кръщавания /челото, ноздрите, ушите, устата, гърдите, ръцете и краката/ със специално осветено Миро.
Значението на това Тайнсво се разкрива в думите на свещеника, произнасяни при извършване на Миропомазването: ?Печат Дара Духа Светаго?.
Печатът ? това е знакът на Този, на Когото ние принадлежим. Дух Светий в това Тайнство се дава на кръщавания като Дар от Бога ? Дар, който напълно освещава новопросветения християнин при влизането му в Църквата.
Апостолите, които проповядваха Евангелието по време на земния живот на Иисус Христос са имали даровете на Светия Дух, затова изцелявали болни, изгонвали нечисти духове, възкресявали мъртъвци.
Явил се скоро след Своето Възкресение, Иисус Христос дарувал на своите ученици способността да прощават грехове, като духнал и казал:
?Приемете Духа Светаго. На които простите греховете, тям ще се простят; на когото задържите, ще се задържат? /Йоан 20:22-23/.
В самия ден Петдесятница спуснал върху учиницете Си Дух Светий във вид на ?огнени езици?, Господ ги дарил с цялата пълнота на Благодатта, която е необходима за живота на Църквата.
Подобно на това и християнинът, получавайки в Тайнството Кръщение очистване от греховете, обновен живот, раждане за Вечен Живот, с Тайнството Миропомазване придобива пълната Благодат, като Дар на Светия Дух.

ТАЙНСТВОТО ПРИЧАЩЕНИЕ

Какво предстваляват Светити Христови Тайни?
Църквата именува Светите Христови Тайни ТЯЛО и КРЪВ Христови, в които се ?пресъществяват? /т. е. изменят своето същество, превръщат се/ хлябът и виното по време на извършването от свещеник Божествена Света Литургия в храма.
Иисус Христос е обещал:
?Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен? /Иоан 6:54/.
В нощта, преди да бъде взет и поведен на съд, се състояла Тайната Вечеря, на която пред Своите ученици Иисус Христос сам Първи е извършил Тайнството Евхаристия, т. е. Благодатта на Светия Дух изменил същината на хляба и виното в същинско Тяло и Кръв Христови. След това като им Ги дал да ядат и да пият заповядал на Своите Ученици: ?това правете за Мой спомен? / Лук. 22:19 /.
Точно така Христос е установил Тайнството Причащение, т.е. съединяване с Него по един много фин начин, защото когато ние приемаме в себе си Тялото и Кръвта Христови, те се пръскат в нашето тяло и нашата кръв, и ние се обожествяваме, доколкото това е възможно за човека.
Сам Христос ни уверява: ?Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него?. /Иоан 6:56/
Сатаната с високомерието си и гордостта да стане равен на Бога бил изгонен от Небето. Адам и Ева, приемайки от дявола горделивата помисъл да станат ?като богове, знаещи Добро и Зло? /Бит 3:5/, били изгонени от Рая. Христос, смирявайки Се до страшната Кръстна смърт, победил сатаната с неговата гордост, освободил човека от робството на греха и му дал възможност за истинско обожествяване в съединение с Него чрез причащаването с Неговото Тяло и Неговата Кръв.

ТАЙНСТВОТО ПОКАЯНИЕ

Какво е тайнството Покаяние?
Тайнството Покаяние е свещенодействие, в което свещеникът чрез дадената му власт ?прощава /развързва, освобождава ? църковнославянски/ греховете на каещите се християни.
За да разберем, какво е Покаянието, първо е необходимо да се запознаем с пониятието ?грях?.
Грехът е страшен най-вече, защото разрушава душата на човека, който греши. Защото, когато човек съгрешава, той губи Благодатта на Светия Дух, лишава се от Благодатна защита и остава беззащитен пред губителните сили на злото, на нечистите духове, които, без да губят време, използват възможността веднага да вклинят разрушителното си действие в душата на грешника.
А щом тялото и душата на човека в този земен живот са свързани в едно цяло, то душевните рани стават и източници на телесни недъзи и в резултат на това страдат и тялото, и душата.
Важно е да разберем, че Божиите Заповеди и Неговият Закон са ни дадени като дар на Неговата Божествена Любов към нас, неразумните Негови чада /деца/.
Със свойте заповеди Бог ни повелява какво трябва и какво не трябва да правим, не защото на Него просто така Му се иска, а защото всичко що Ни е заповядал, е полезно, а това, което ни е забранил, е вредно.
Даже обикновеният човек, който обича детето си, го съветва: ?яж повече плодове и зелунчуци, защото съдържат витамини и са полезни, не яж много бонбони и захар, защото е вредно?. Но на детето не му се нравят плодовете и зеленчуците и не разбира защо е вредно да яде много бонбони и захар: нали бонбоните и захарта са сладки, а плодовете и зеленчуците са стипчиви. Затова детето се противопоставя на думите на своя баща, неохотно яде плодовете и зеленчуците и реве за още нещо сладко.
Така и ние възрастните ?деца? повече се стремим към това, което ни доставя удоволствие, и отбягваме това, което не съответства на нашите прищявки. И когото отхвърляме думите на Нашия Небесен Отец, ние извършваме ГРЯХ.
Бог добре познава нашето немощно и наклонено към грях човешко естество и нежелаейки смъртта /погибелта/ на Своето творение, в числото на Благодатните Дарове ни дарил и с Тайнството Покаяние като средство за очистване от греховете, освобождавайки Ни от тях и от губителното за човека и най-вече за неговата душа последствие.
Давайки на Свойте ученици ? Апостолите ? властта да прощават или да не прощават човешките грехове, Христос чрез тях дари тази власт и на апостолските приемници ? епископите и свещениците. ?И днес всеки православен епископ или свещеник притежава тази власт. Всеки християнин, съзнавайки своите грехове и желаейки да се очисти от тях, може да дойде в храма на ИЗПОВЕД и да получи ?разрешение? /освобождение ? църк.слав./ от тях?.
Важно е да се разбере, че Църковното Тайнство Покаяние е не просто възможност за разговор или споделяне и с това да се облекчи душата, както това е прието в света. По своята същност в това Тайнство действа Благодат, както всяко друго действие на Светия Дух, което извършва в човешката душа реално благотворно изменение.
Покаянието се нарича още ?второ кръщение?, защото чрез това тайнство се извършва, подобно на Кръщението, очистване на греховете и душата отново придобива блаженото състояние на чистота и праведност.
Търсещите в това спасително тайнство изцеление от душевните си недъзи трябва да знаят, че Тайнството Покаяние се състой от четири части или етапа:
1. Готвещият се за Тайнството Покаяние християнин трябва да ОСЪЗНАЕ своите грехове, да направи анализ и оценка на живота си, да разбере в какво и как е нарушил Божиите заповеди и с какво е оскърбил Божествената Любов към нас.
2. Осъзнавайки свойте грехове, християнинът трябава СЪРДЕЧНО ДА СЕ РАЗКАЕ за тях, да оплаче своето недостойнство, да проси от Бог помощ вече да не се осквернява с тях.
3. Идвайки в храма, каещият се е длъжен да дойде на Изповед и УСТНО ДА ИЗПОВЯДА /изповедоват ? открито да признае църковнославянски/, т.е. да открие пред свещеника своите грехове, да проси от Бог прошка и да даде обещание, че в бъдеще с всички сили ще се бори с изкушенията, които го водят към грях и вечна смърт.
4. Изповядвайки пред свещеника своите грехове, човек получава от него ПРОШКА чрез четене на особена молитва и осеняване с кръстно знамение.
Само при наличието на всички тези четири съставни части Тайнството Покаяние е благодатно и християнинът получава изцеление на душата си от греховния недъг.
Трябва също да отбележим, че изповедта трябва да бъде строго индивидуална, ?лице в лице?. Така наречената ?обща изповед?, когато свещеникът чете въпроси от катехизиса и вярващите се ?КАЯТ?, не е правилна.

ТАЙНСТВОТО БРАК

Какво е Тайнството Брак?
В тайнството Брак, както и в другите Тайнства, действува Благодатта на Светия Дух.
Съюзът между мъжа и жената е благословен лично от Бог. Свещеното Писание казва:
?И сътвори Бог човека по Своя образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я ?? /Бит 1:27-28/.
В Библията още е казано: ?Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си; и ще бъдат /двамата/ една плът? /Бит. 2:24/.
Иисус Христос, говорейки за брачния съюз, недвусмислено утвърдил: ?Прочее, което Бог е съчетал, човек да не разлъчва? /Мат 19:6/.
Именно това съчетание пред Бог, мъжът и жената да бъдат една плът, става в тайнството Брак.
Благодатта на Светия Дух невидимо обединява двете човешки същества в едно духовно цяло, подобно на това, когато две различни вещества, например пясък и цимент се съединяват с помощта на водата и се получава качествено ново, неразделно вещество.
Така в този пример водата се явява свързващата сила, а Благодатта на Светия Дух се явява силата в тайнството Брак, свързваща мъжа и жената в качествено ново духовно съединение ? християнското семейство.
Също така целта на това съединение не е само за продължение на рода и взаимопомощ в бита, но по-важното е двамата духовно да се усъвършенстват в умножение на Благодатта на Светия Дух, защото християнското семейство е една малка Христова Църква и християнският брак е една от формите за служение на Бога.

ТАЙНСТВОТО ЕЛЕОСВЕЩЕНИЕ
/маслосвет/

Какво е тайнството Елеосвещение и защо се нарича още: Соборование?
Основание за появяване на това Тайнство в Църквата ние намираме в Новия Завет, в Съборното послание на апостол Иаков: ?Болен ли е някой между вас, нека повика презвитерите църковни, и те да се помолят над него, като го помажат с елей /елей ? масло, гръцки ? б. а./ в името Господне. И молитвата произлизаща от вярата, ще изцери болния, и Господ ще го дигне; и ако грехове е сторил, ще му се простят? /Иаков 5:14-15/.
В тези думи апостолът разкрива смисъла на тайнството Елеосвещение.
Преди всичко, самото название на това тайнство говори за това, че действието на Благодатта на Светия Дух се осъществява посредством осветено растително масло ? елей /ние обикновено използваме за освещаване олио и много рядко зехтин/.
Според думите на Апостола, посредством молитвите на свещениците и помазването с осветеното масло се извършват две благодатни действия: прощаване на греховете и излекуване на болестта.
Някой ще каже: Но нали тайнството Покаяние е за прощване на греховете? Правилно. В тайнството Покаяние се прощават тези грехове, които християнинът си спомня, разкаял се е за тях и открито ги е изповядал. Забравените, неизповяданите грехове продължават да тежат и измъчват човешката душа, разрушават я и стават източник на душевни и телесни болести.
Тайнството Елеосвещение очиства душата от тези забравени, неизповядани грехове, отстранява първопричината за болеста и благодарение на ?молитвата произлизаща от вярата?, дарува на християнина съвършено изцеление.
И тъй като всички ние уж сме здрави, но всъщност боледуваме и усещаме именно тези забравени и неосъзнати грехове, трябва да не пренебрегваме възможността да ги очистим в Тайнството Елеосвещение.
По съществуваща в Българската Православна Църква традиция всички християни веднъж в годината, даже и съвършено здрави, си правят през Великия пост маслосвет, а на Велики Четвъртък се извършва Велик Маслосвет за всички християни, независимо дали са болни или здрави.
Болните трябва веднага щом забележат симптоми на болест, да повикат свещеника или да отидат в храма и да си отслужат маслосвет.
Медицината предимно се бори с последствията от заболяванията, не търси и не винаги отстранява първопричината, която в много случаи лежи в духовния живот на човека. Например първоначалната причина за поява на болеста РАК, при 90% от заболелите е следствие на изпитан страх или стрес.
Тайнството Елеосвещение отстранява тази първопричина, и дава възможност на медицината успешно да побеждава и последствията от болестта.
Тайнството Елеосвещение се нарича още и СОБОРОВАНИЕ, защото по възможност трябва да се извършва /съборно, събрание/ от седем свещеника, които да прочетат по едно Евангелие с молитвите към него и по веднъж да помажат болния, но в краен случай може да бъде извършен само от един свещеник.

ТАЙНСТВОТО СВЕЩЕНСТВО

Какво е тайнството Свещенство?
За това тайнство вече беше разказано, когато споменахме за Благодатта на Светия Дух и как Иисус Христос го е дарил на Апостолите, а именно: чрез възлагане на ръце, ?хиротония? и на техните приемници ? епископите и свещениците.
Необходимо е само да добавим, че гореописаните шест Тайнства могат да се извършват както от епископите, така и от свещениците. Тайнството Свещенство, т.е. даряване на мъжете чрез възлагане на ръце и четене на особени молитви, със свещеническа Благодат, необходима за извършване на свещенодействия, може да извърши само Епископ.
Каква е разликата между епископите, свещениците и другите свещенослужители?
Разликата е в пълнотата на Благодатта. Цялата пълнота на Апостолската благодат, получена от Иисус Христос, я притежават Епископите, като пълноправни Апостолски приемници.
Епископите поставят Презвитерите /свещениците/ да свещенодействат, като им предават само част от апостолската Благодат, достатъчна за извършване гореспоменатите шест Тайнства и други свещенодействия.
Освен епископи и свещеници, съществува още един чин /степен/ – Дякон /диакония ? гр. служение ? б.а./, които при посвещаването си получават Благодат с тази пълнота /в този размер/, в която е достатъчна за изпълнение на тяхното дяконско служение.
Иначе казано, дяконите сами не извършват свещенодействията, но ?служат?, като помагат на епископите и свещениците при свещенодействията.
Свещениците ?свещенодействат?, т.е. извършват шест Тайнства и по-малко значими свещенодействия, учат народа на Словото Божие и ръководят духовния живот на повереното им паство /стадо/.
Епископът извършва всички свещенодействия, които може да извърши свещеникът и още може да извърши тайнството Свещенство, възглавява Поместна Църква или числящите се към нея Епархии, обединяващи различно число духовни околии и настоятелства, ръководени от свещеници.
Трябва да добавя, че посвещаването в дяконски и свещенически чин /сан, степен/, се извършва само от един епископ, но посвещението на епископ се извършва задължително от двама или повече епископа.


Публикувано на 16 март 2003 г. в 17:58:00 ч. от потребител 8Веселине,

Много е вероятно никой да не ти обърне внимание и да не ти отговори. И има много добра причина за това. И тя е, че Източната Църква се държи надменно, като че тя е единствена държи в ръцете си цялата истина. А всъщност е затънала в корупция, окултизъм и идолопоклонство.

Преди 500 години дейците на Реформацията – по-специално Лутер и Калвин – опровергават съвсем обосновано, на основата на библейски стихове и свидетелства от Ранната Църква, че само Водното Кръщение и Господната вечеря са тайнства. А също, че другите пет тайнства на източната и на римската църкви са измама – те не са тайнства.

От 500 години и папистите, и източните църкви мълчат като риби и се правят, че Лутер и Калвин никога не са съществували и никога не са опровергали тази дяволска измама. И ти сега се опитваш да ни пишеш разни велики „маслосвети“ и други глупости, а всъщност не си си направил труда да прочетеш какво всъщност е написано по този въпрос, и най-малкото да се опиташ да защитиш своята позиция.

Затова, вместо да се опитваш да ни говориш глупости, иди при твоите черноризковци, помоли ги да не се правят на две и половина, да прочетат опроверженията срещу тяхната измама и да отговорят. Едва тогава ще седнем и ще разглеждаме двете позиции.

Иначе моята позиция е ясна: Има само две тайнства. Останалите са лъжливи тайнства, измислица на корумпирани попове, които са търсели начин да си увеличат приходите за сметка на простия народ.[ Това съобщение беше редактирано от: bojidar on 2003-03-17 02:01 ]


Публикувано на 16 март 2003 г. в 19:10:00 ч. от потребител 161[ Това съобщение беше редактирано от: Observer on 2004-07-16 18:50 ]


ChurchBG.com - Български Християнски Портал